Szósta klasa powtarza, a piąta wkrótce rozpocznie naukę czasu Past Simple. Gramatyka, czasowniki regularne, nieregularne… Nuda? Wcale nie! 🙂
Aby uatrakcyjnić naukę czasowników nieregularnych przygotowałam dla swoich uczniów grę MEMOSprawdzająca się nie tylko na zajęciach indywidualnych, ale również w klasie, gra, ćwiczy pamięć uczniów. Dlaczego nie wykorzystać tego ucząc słownictwa czy gramatyki?
 
Jak zapewne większość z Was (albo i każdy) wie, że podczas gry gracze odsłaniają po dwie karty. Jeśli nie odnajdą pary – odwracają je z powrotem, zostawiając w tym samym miejscu.
Przygotowałam 40 par (80 słów) kart do gry. Znajdują się TUTAJ. Forma podstawowa czasownika w zapisana kolorem czarnym, natomiast forma Past Simple różnymi kolorami.
 
 
Jak grać:
 
1. w licznej klasie? Wydrukować np. 3 komplety (wszystko zależy od tego, ilu uczniów jest w Waszych klasach). Podzielić klasę na 6 grup. 3 grupy otrzymują jedną część kompletu (20 par), pozostałe 3 – drugą (20 par). Jeśli np. grupa z pierwszą częścią upora się z czasownikami – zamienia się kartami z grupą, która otrzymała drugą część kompletu.
 
2. w małej klasie? Zapewne wystarczy 1-2 komplety (u mnie na pewno). I podobnie działamy – możemy podzielić klasę na mniejsze grupy albo usiąść razem w kole.
 
3. indywidualnie? Po prostu – tak, jak gra się w memo! 🙂
 
 
Jak jeszcze wykorzystać MEMO?
do podziału klasy na pary; rozdajemy daną ilość kart i uczniowie szukają swojego partnera,
– do „twórczości” uczniów; uczniowie otrzymują 1-2 pary i układają z nimi zdania twierdzące, przeczące, pytające,
– do układania „historyjek” w kręgu; rozdajemy po jednej parze czasownika każdemu uczniowi i sobie, następnie na kartce zapisujemy jedno zdanie z danym czasownikiem i podajemy kartkę kolejnej osobie. Gra toczy się do momentu, aż wszyscy uczniowie zapiszą swoje zdania.
 
Może macie jeszcze jakieś pomysły, jak wykorzystać memo z czasownikami nieregularnymi?
 
 
Edit: Dostępna również część z Past Participle 🙂

Udostępnij ten wpis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Kategorie
Archiwum wpisów
Sprawdź ostatnie wpisy
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nikorin
Nikorin
10 października 2016 20:35

Byłaby możliwość rozszerzenia tego domino o czasowniki w formie perfect? 🙂 Przydałoby się coś takiego na zajęciach indywidualnych z licealistami

made by kate
made by kate
10 października 2016 20:37

Postaram się zrobić to w najbliższym czasie 🙂

made by kate
made by kate
19 października 2016 20:45

Past Participle gotowe! 🙂

Aleksandra Celary
Aleksandra Celary
26 lipca 2017 08:10

Piękne memo 🙂 super pomoc na zajęciach! Dzięki, pozdrawiam

4
0
Would love your thoughts, please comment.x